Laureaci

 

 • 2017 – Kasia Nawratek Kresek, Barek i całkiem zwyczajny początek Wydawnictwo Ezop

Jury jednogłośnie uznało, że jest to publikacja, odznaczająca się doskonałym warsztatem literackim, wartką akcją okraszoną szczyptą humoru, który sprawia, że ważne problemy są przedstawione w sposób przystępny dla małego czytelnika. Poruszane przez autorkę problemy są bliskie współczesnym dzieciom, a należą do nich m. in. strach przed odrzuceniem, lęk przed akceptacją inności (ważna postać bezdomnego Franciszka), nielojalność, problemy w klasie, przyjaźń, bezrobocie, czy problem rozbitej rodziny.

Oprócz nagrody głównej jury postanowiło o przyznaniu dwóch wyróżnień, które otrzymują:

Marcin Szczygielski, Teatr niewidzialnych dzieci, wydawnictwo Instytut Wydawniczy Latarnik za wagę podjętego tematu jakim jest opisanie rzeczywistości w domach dziecka w okresie PRL-u, umiejętność i szczególny pietyzm odtwarzania szczegółów topograficznych oraz ukazanie jednostkowych, niełatwych historii dzieci na tle dramatu stanu wojennego.

Andrzej Marek Grabowski, Dziewczynka ze srebrnym zębem, wydawnictwo Media Rodzina za wartką akcję mocno osadzoną w realiach szpitala dziecięcego lat 60/70. XX w., dreszczyk emocji, wątek kryminalno-przygodowy oraz wyraźny motyw przyjaźni i lojalności. Uroku publikacji dodaje „ukłon” autora w stosunku do kolegów – pisarzy (Kasdepke, Brykczyński), a także odwołania do dwóch klasycznych pozycji z literatury dziecięcej („Pippi Langstrumpf” oraz „Oskar i Pani Róża”).

Nagroda Czytelników:

 1. Miejsce: Marcin Szczygielski, Teatr niewidzialnych dzieci, wydawnictwo Instytut Wydawniczy Latarnik
 2. Miejsce: Emilia Kiereś, Haczyk, wydawnictwo Akapit Press
 3. Miejsce: Katarzyny Borys, Lawendowa czarownica, wydawnictwo Akapit Press

 

 • 2016 – Zuzanna Orlińska Stary Noe Wydawnictwo Literatura

Jury 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego nagrodę główną doceniając plastyczność narracji, mistrzostwo języka i odważne postawienie problemu trudnego podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych, kiedy na barki człowieka spada odpowiedzialność za cały żyjący świat przyznało Zuzannie Orlińskiej za opowiadanie Stary Noe opublikowane przez Wydawnictwo Literatura.

Oprócz nagrody głównej jury postanowiło o przyznaniu dwóch wyróżnień, które otrzymują:

Agnieszka Suchowierska za książkę Mat i świat (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), za  udaną próbę połączenia tradycyjnego motywu wędrującej zabawki z ważnymi sprawami współczesnego świata

oraz

Grażyna Bąkiewicz za książkę Ale historia… Mieszko, ty wikingu!  (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) za intrygującą zabawę z historią, łączącą narrację literacką z elementami komiksu.

Nagroda Czytelników:

 1. Miejsce: Marcin Prokop Longin. Tu byłem  wydawnictwo Literatura
 2. Miejsce: Irena Landau Ostatnie piętro wydawnictwo Literatura
 3. Miejsce: Agnieszka Budzicz-Marchlewska Dwie siostry i wiedźma wydawnictwo Skrzat
 • 2015 – Rafał Witek Zgniłobrody i luneta przeznaczenia (z cyklu Bzik&Makówka przedstawiają) wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dwudziestą drugą Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego postanowiono przyznać Rafałowi Witkowi za utwór Zgniłobrody i luneta przeznaczenia (z cyklu Bzik&Makówka przedstawiają) opublikowany przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Jest to zabawna historia, łącząca humorystycznie ukazane realia szkoły z wizytą gościa z dalekiej przeszłości, z dwoma świetnymi, doskonale zróżnicowanymi postaciami dwojga bohaterów dziecięcych, którzy z przypadku stają się opiekunami przybysza. Jury uznało również, że książka doskonale wpisuje się w „słoneczny” charakter Nagrody, a także jest idealną lekturą dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki w literackim świecie.

Ponadto wyróżnione zostały następujące pozycje:

Dorota Combrzyńska-Nogala, Syberyjskie przygody Chmurki  wydawnictwo Literatura  ze względu na bardzo ważny historycznie i wychowawczo temat, przez lata całkowicie niemal wykreślony ze świadomości historycznej młodych pokoleń, a także z uwagi na zachowanie pogodnego tonu, mimo dramatyzmu opisywanych oświadczeń.

Tina Oziewicz, Dzicy lokatorzy wydawnictwo Czerwony Konik za stworzenie  bardzo oryginalnej i ciekawej przestrzeń baśni i jednocześnie, za zawarcie w tej „bajce z życia robaczków” sporego potencjału myślowego, zarówno w sensie odniesień kulturowych, jak i żartobliwej refleksji nad współczesnością.

 • 2014Katarzyna Ryrych O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych wydawnictwo Literatura

Wyróżnienia w 21. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego powędrowały do Anny Czerwińskiej-Rydel za książkę Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim wydaną przez wydawnictwo Debit oraz Oficynę Wydawniczą Atut oraz do Barbary Kosmowskiej za książkę Sezon na zielone kasztany wydaną przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Statuetkę Koziołka Matołka oraz tytuł zwyciężczyni 21. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego otrzymała Katarzyna Ryrych za powieść O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych opublikowaną przez wydawnictwo Literatura. Książka ta jest znakomicie nakreślonym, nietuzinkowym portretem psychologicznym chłopca z jego rozbudowaną wyobraźnią i dziecięcymi lękami – poruszy z pewnością zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.

 • 2013Marcin Pałasz Sposób na Elfa wydawnictwo Skrzat

Wzruszająca, pełna ciepła, humoru opowieść o trójprzyjaźni ojca, syna i przygarniętego ze schroniska psa, zwraca uwagę pomysłowo prowadzoną narracją pozwalającą czytelnikowi śledzić zdarzenia z kilku perspektyw, wartką fabułą, zabawnymi scenami. Bezcenna pozycja dla tych którzy opanowali właśnie sztukę samodzielnego czytania, jak również do wspólnej rodzinnej lektury.

Ponadto nagrodę specjalną – Superkoziołka postanowiono przyznać Wandzie Chotomskiej w uznaniu całego jej dorobku pisarskiego i kulturotwórczego, a w szczególności za zgłoszony do konkursu utwór Miotła i ptak opublikowany w serii „Perełki Mili” przez wydawnictwo Mila z Poznania – piękną baśń andersenowską, pochwałę radości życia, wierności w przyjaźni i wytrwałego dążenia do celu, wzbogaconą znakomitymi, poetyckimi tekstami piosenek.

Dodatkowo wręczono wyróżnienia dla Anny Janko za książkę Maciupek i Maleńtas czyli niezwykłe przygody w brzuchu mamy wydawnictwo Nasza Księgarnia, doceniając subtelne i poetyckie spojrzenie autorki na fascynującą tajemnicę narodzin oraz dla Zuzanny Orlińskiej za powieść Pisklak wydawnictwo Akapit Press, doceniając jej zdolność do malowania piórem niezwykłych malarskich pejzaży, umiejętne posługiwanie się symboliką literacką, twórcze nawiązanie do klasyki gatunku „wakacyjnej przygody”.

 • 2012Renata Piątkowska Wieloryb wydawnictwo Literatura.

Uznając, że: „Wieloryb” jest ciekawym, oryginalnym opowiadaniem z przekornym pomysłem literackim. Jego atutem jest stworzenie świetnej nasyconej humorem postaci bohaterki, obdarzonej siłą i pogodą ducha, nie poddającej się presji otoczenia. Napisane ładną polszczyzną, na poziomie czytelników, do których jest adresowane. Do rówieśników bohaterki kieruje przesłanie, że chociaż nie wszyscy są tacy sami, to nie zawsze jest powód, by piętnować inność. Wyróżnienie otrzymała Olga Masiuk, za książkę Lenka, Fryderyk i podróże wydaną przez wydawnictwo Literatura za: Ukazanie podróży, zwiedzania i czytania książek jako prawdziwej pasji. Przyjaźń pokazaną na tle podróży i wędrówek odbywanych w różny sposób. Poruszenie trudnych tematów, jak lęk i samotność . Za ukryte przesłanie: warto marzyć, choć marzenia nie zawsze się spełniają, ale też warto cenić sobie przyjaźń, dom i spokój. Wyróżniono również Emilię Kiereś za książkę Brat wydaną przez wydawnictwo Akapit-Press za: twórcze odnowienie tradycji polskiej baśni literackiej. Ukazanie relacji braterskich; miłości, przywiązania, zazdrości. Oddanie klimatu tajemniczości, pięknej przyrody. Za wymowę moralną utworu, w której dobro tryumfuje, a zło zostaje naprawione oraz mocno podkreślony fakt wybaczania. Za piękny, archaizowany język i piękne ilustracje.

 • 2011 – Paweł Beręsewicz Tajemnica człowieka z blizną wydawnictwo Literatura

Świetnie napisana opowieść o rodzinie. O potrzebie mitu założycielskiego rodziny, jego poszukiwaniu i tworzeniu przez dziecko. Wprowadzenie interesujących i inspirujących do własnych poszukiwań wątków z najnowszej historii Polski: Powstania Warszawskiego i stanu wojennego.

Ponadto jury wyróżniło Zuzannę Orlińską i jej książkę Matka Polka za dynamiczną, nietuzinkową opowieść o niestandardowej mamie, miłości rodzinnej i zrozumieniu dla indywidualności ludzkiej. Za pomysłowość w nadaniu tytułu książki.

 • 2010Barbara Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu”  wydawnictwo Literatura

Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2009 jury przyznało Barbarze Gawryluk za Zuzankę z pistacjowego domu za obalenie stereotypu, że rozwód rodziców oznacza nieszczęśliwe, traumatyczne dzieciństwo, a druga żona ojca koniecznie musi okazać się bezwzględną intrygantką. Humor, oparty na zręczne oddanych relacjach między dzieckiem i rodzicami. Trafne, a zarazem dowcipnie ujęte codzienne zachowania współczesnych dorosłych – wiecznie zapracowanych, żyjących w chaosie, trochę nieporadnych w obliczu prozaicznych problemów czy własnego życia uczuciowego. Zabawne dialogi i humor sytuacyjny. Refleksję na temat ludzkiej potrzeby zakorzenienia, przynależności do miejsca (pistacjowy dom), akceptacji, tolerancji wobec innych, obcych, który ten dzisiejszy świat dziecka współtworzą.

Ponadto jury wyróżniło Lilianę Bardijewską i jej książkę Każdy może zostać czarodziejem za wartką, żywą akcję, humor i równolegle prowadzony pamiętnik brata i siostry. Żartobliwe potraktowanie motywu „czarów”, pokazanie niezwykłości świata i tego, że najmilsze chwile zdarzają się wtedy, kiedy wcale ich nie oczekujemy.

 • 2009Roksana Jędrzejewska-Wróbel Florka. Z pamiętnika ryjówki oraz Florka. Listy do Józefiny wydawnictwo Literatura

Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2008 jury przyznało Roksanie Jędrzejewskiej-Wróbel za dylogię o Florce, a w szczególności za tomik Florka. Listy do Józefiny za pełną wdzięku i humoru alegorię życia rodzinnego, przekazywanie wiedzy o tym, że zarówno ludziom, jak i zwierzętom w przetrwaniu trudnych chwil pomagają; ciepło, życzliwość, cierpliwość i wypróbowany przyjaciel. Za zachętę do pisania listów, co w dobie telefonii komórkowej i poczty elektronicznej wymaga poświęcenia.

Ponadto jury wyróżniło Marcina Pałasza i jego książkę Wszystko zaczyna się od marzeń za piękne opowieści o tym, że warto być dobrym. O odpowiedzialnych i odważnych marzeniach. Za poruszenie problemu dobra i zła, odwagi cywilnej i „wojskowej”. Za pomysłowe opracowanie znanych wątków literackich jak zaprzedanie duszy diabłu, pułapka spełnionych życzeń i in.

 • 2008Paweł Beręsewicz Ciumkowe historie, w tym jedna smutna wydawnictwo Skrzat

Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2007 jury przyznało Pawłowi Beręsewiczowi i powieści Ciumkowe historie w tym jedna smutna za wartościową kontynuację historii życia rodziny Ciumków. Ciepłe i z humorem malowane obrazy życia rodzinnego. Mądrze i dowcipnie ukazaną codzienność współczesnej polskiej rodziny. Budującą myśl o tym, jak ważne jest bycie razem dorosłych i dzieci we współczesnym świecie.

 • 2007Katarzyna Majgier Amelka wydawnictwo Egmont

Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2006 jury przyznało Katarzynie Majgier i jej powieści Amelka za sposób kreacji głównej bohaterki, ukazanie życia wielodzietnej rodziny w środowisku wiejskim, podjęcie aktualnego tematu, jakim jest zderzenie się 10 letniej bohaterki z mitem sławy i nimbem popularności, jak nie zagubić się wobec medialnego sukcesu, za ciepło, proste życiowe mądrości, spełnianie marzeń, przyjaźń, za popularyzację książek i czytania.

Jury postanowiło wyróżnić książki:

Roksany Jędrzejewskiej–Wróbel Kamienica za podjęcie problemu inności, sąsiedztwa, skrzętnie ukrywanej tajemnicy, wartką i obrazową narrację i optymistyczne przesłanie.

Zygmunta Miłoszewskiego Góry Żmijowe za dobrze skonstruowaną fabułę dawkującą napięcie, zróżnicowane psychologicznie postaci, piękny literacki język i zastosowanie motywu baśniowej wędrówki.

Marcina Pałasza Wakacje w wielkim mieście za komizm słowny i sytuacyjny, dobry humor, ciekawą kreację bohaterów i dynamiczną akcję.

 • 2006Beata Wróblewska„Małgosia z Leśnej Podkowy” wydawnictwo Egmont

Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2005 jury przyznało Beacie Wróblewskiej i jej powieści Małgosia z Leśnej Podkowy za ciepły obraz życia domowego, przekazywanie tradycji rodzinnych przedstawionych z humorem wysokiej klasy.

Jury postanowiło wyróżnić książkę Ewy Marii Letki Królewna w koronie za rozwijanie wyobraźni przestrzennej, pogodę ducha i wewnętrzną siłę bohaterki.

Wyróżniono także książkę Pawła Beręsewicza Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek za dowcipną historię pierwszej miłości przedstawioną z pozycji chłopca, wzbogaconą językowymi zabawami.

 • 2005Agnieszka Tyszka Róże w garażu wydawnictwo Literatura

Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2004 jury przyznało za Agnieszce Tyszce Róże w garażu za ciepłą, rodzinną atmosferę emanującą z książki i walory rozwijające wyobraźnię młodego czytelnika. Książka stanowi udane połączenie elementów tajemniczości i przygody z nowoczesnością. Jury postanowiło także wyróżnić Mariusza Niemyckiego za książkę: Ptak, Cyna i pies sąsiadów (Kraków: Wydawnictwo „Skrzat”), za pogodną i pełną dynamiki twórczość dla czytelników w różnym wieku.

 • 2004Małgorzata Strękowska-Zaremba Abecelki i duch Bursztynowego Domu Pracownia Pedagogiczna i Wydawnicza

Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003 jury przyznało Małgorzacie StrękowskiejZarembie za Abecelki i duch Bursztynowego Domu za walory edukacyjne i poznawcze książki, opis pełen swoistego humoru z wplecionymi trafnie w tekst ilustracjami Joanny Olech. To udana próba dopasowania potrzeb, zainteresowań do młodego, początkującego czytelnika i umiejętne połączenie humoru z przygodą.

 • 2003Małgorzata Strzałkowska Wiersze, że aż strach!  wydawnictwo Media Rodzina
 • 2002Grzegorz Kasdepke Kacperiada  wydawnictwo Literatura
 • 2001Marta Tomaszewska Tego lata w Burbelkowie wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • 2000Anna Lewkowska Dziwne przygody czarnoksiężnika Zenona wydawnictwo Prószyński i S-ka
 • 1999Dorota Gellner Dorota Gellner dzieciom wydawnictwo KAMA
 • 1998Tomasz Trojanowski Kocie historie wydawnictwo Philip Wilson
 • 1997Anna Onichimowska Dobry potwór nie jest zły wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i S-ka
 • 1996Jerzy Niemczuk Przygody Zuzanki wydawnictwo Papirus
 • 1995Joanna Olech Dynastia Miziołków wydawnictwo Egmont
 • 1994Piotr Wojciechowski Bajki żółtego psa wydawnictwo Stentor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s