Nagroda Literacka

Działania związane z 24. Ogólnopolską Nagrodą Literacką przebiegać będą pod hasłem „Słowo-obraz-gest, czyli o intersemiotycznej naturze tekstów dziecięcych”. To tytuł pracy Jerzego Cieślikowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich badaczy literatury dla dzieci i młodzieży. Poprzez wybór takiego hasła pragniemy pokazać, że najlepsza polska literatura dla dzieci, to literatura, która przekracza granice słowa i wychodzi w relacje z obrazem i gestem, a tym samym jeszcze pełniej i głębiej dociera do serc i umysłów młodych odbiorców.

Odwołując się (już po raz drugi) do twierdzeń wybitnego polskiego badacza literatury dla dzieci pragniemy także przypomnieć jego postać i jego spuściznę naukową. W 2016 roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Jerzego Cieślikowskiego, a w tym roku mija 40 lat od jego śmierci.

Motto tegorocznej edycji Nagrody:
„[…] to, co nazywano literaturą, było od początku działaniem tak bardzo otwartym na znaki gestu i obrazu, że za cechę naturalną, morfologiczną literatury uważać należy jej intersemiotyczność”. (Jerzy Cieślikowski „Słowo-obraz-gest, czyli o intersemiotycznej naturze tekstów dziecięcych”, w: tegoż, „Literatura osobna”, Warszawa 1985, s. 174.).

W ramach projektu 24. ONL przewidziano wiele różnorodnych działań, czyli wyłonienie najlepszych polskich publikacja dla dzieci poprzez przyznanie nagrody głównej, wyróżnień oraz nagrody czytelników, przygotowanie szeregu spotkań autorskich (z pisarzami i ilustratorami) oraz aktywizujących działań historycznych oraz teatralnych, a także słownych, gestycznych i plastycznych, audycje o literaturze dla dzieci w Radio Oświęcim, webinaria (czyli wykłady internetowe) z badaczami i znawcami literatury dla dzieci oraz gry mobilne/terenowe.

Wielkim finałem będzie trzydniowe Święto Książki Dziecięcej
(zaplanowane na 27, 28 i 29 września br.).

Serdecznie zapraszamy do udziału w licznych działaniach zawiązanych z 24. Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Szczegóły na stronie MBP, na naszym blogu oraz na Facebooku.

Informacje o bieżącej edycji znajdują się w zakładce 24. Ogólnopolska Nagroda Literacka (Koziołek 2016).

Regulamin i formularz zgłoszeń znajdują się TUTAJ.

Informacje o historii Nagrody, jej idei oraz Jury znajdują się TUTAJ.

Informacje o laureatach wszystkich edycji Nagrody znajdują się TUTAJ.

Informacje archiwalne oraz relacje z poprzednich edycji znajdują się TUTAJ.

Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami organizowanymi w ramach Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego dodaj swój adres do naszej listy mailingowej (informacja o tym jak to zrobić znajdziesz TUTAJ) polub nas także na Facebooku (profil Centrum Literatury Dziecięcej na Facebooku znajdziesz klikając TUTAJ).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s