Idea i historia

Idea CLD pojawiła się na początku lat 90-tych. Zrodziła się ona z kontaktów z prof. Joanną Papuzińską i innymi badaczami, krytykami i osobami zrzeszonymi w Polskiej Sekcji IBBY. W początkowych zamierzeniach miał to być ośrodek o charakterze naukowo – badawczym i dokumentacyjnym. Ważną rolę odegrały: współpraca z uczelniami w dziedzinie promocji książki dziecięcej i młodzieżowej; międzynarodowe i ogólnopolskie sesje i konferencje organizowane w latach 1994-2001; posiadanie kolekcji różnojęzycznych i realizacja programu „Prezentacja kultur innych krajów” i organizacja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Projekt CLD konkretyzował się dopiero od roku 2007, kiedy to uwzględniono go w strukturze MBP (od tej pory CLD działało w ramach Filii nr 5 – Biblioteki Dla Dzieci i Młodzieży „Pod Słoneczkiem”), ustalono zakres działania Centrum, opracowano projekt, który uzyskał wsparcie finansowe MKiDN oraz otrzymano pierwsze dary książkowe od prof. Joanny Papuzińskiej. Przystąpiono także do prac technicznych związanych z opracowaniem zbiorów, a w chwili rozpoczęcia budowy nowego gmachu oświęcimskiej biblioteki powołano Radę Programową, która we wrześniu 2012 roku ukonstytuowana została oficjalnym rozporządzeniem Dyrektora Biblioteki.
Kontynuując dotychczasowe działania CLD, a także poszerzając zakres jego działania w oparciu o zapotrzebowanie użytkowników, na spotkaniu Rady Programowej z 17 października 2012 roku ustalono, iż do najważniejszych zadań CLD na kolejny rok należy: dalsze pozyskiwanie zbiorów do kolekcji obcojęzycznych oraz ich udostępnianie i wykorzystywanie do różnorodnych zajęć; działanie na rzecz popularyzacji dobrych książek, poprzez listy pozycji polecanych i recenzje umieszczane na stronie biblioteki oraz na blogu Biblioteki Młodych; służba informacyjna i edukacyjna dotycząca literatury dziecięcej oraz opracowań naukowych z tegoż zakresu.
Wychodząc naprzeciw współczesnym wyzwaniom, ale również zagrożeniom, pragniemy w dalszym ciągu opierać funkcjonowanie CLD na solidnych podstawach akademickiej teorii oraz bibliotekarskiej praktyki najwyższych lotów. (…) Wierzymy, że wytyczone w przeszłości cele będą miały swoją kontynuację obecnie, kiedy CLD funkcjonuje już w nowym budynku Biblioteki GALERII KSIĄŻKI, a jego usytuowanie pozwala w zakresie bieżących działań, pełnić funkcję zarówno sprofilowanej na książkę dziecięcą czytelni naukowej, jak i działu, który, również z pomocą Rady Programowej, może służyć Bibliotece Młodych, jako organ doradczy. Ponadto, bazując na współpracy z Członkami Rady, pragniemy w dalszym ciągu umacniać swoją pozycję na mapie ośrodków zajmujących się literaturą dla dzieci oraz służyć bibliotekarzom, rodzicom, nauczycielom i studentom.
Fragment uzasadnienia zarządzenia powołującego Radę Programową.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s