O nas

Centrum Literatury Dziecięcej to ośrodek naukowo-badawczy, dokumentacyjny i informacyjny, a przede wszystkim zajmujący się promującą czytelnictwa oraz najlepszych książek dla dzieci.

Centrum Literatury Dziecięcej koordynuje projekt Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (aby dowiedzieć się więcej o Nagrodzie kliknij TUTAJ).

W CLD gromadzona jest literatura z zakresu historii, teorii, krytyki i czytelnictwa książki dziecięcej i młodzieżowej, jak i obcojęzyczne kolekcje literatury dziecięcej oraz książki dla dzieci i młodzieży wyróżnione nagrodami literackimi.

Wśród zbiorów wyróżnić ponadto należy: dary otrzymane od prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej-Beksiak, zbiory specjalne: „Korczakiana” (dzieła Korcczaka, wspomnienia, biografie, opracowania naukowe na temat twórczości Doktora) i „Losy Dziecka” – książki beletrystyczne dotyczące losów dzieci w okolicznościach konfliktów zbrojnych, wspomnienia, opracowania krytyczne (aby dowiedzieć się więcej o zbiorach kliknij TUTAJ)

W zbiorach CLD znajdują się również: zbiory obcojęzyczne: „Wędrująca wystawa” – kolekcja prawie stu książek w różnych językach (aby dowiedzieć się więcej o możliwości wypożyczenia wystawy kliknij TUTAJ) oraz dwadzieścia trzy kolekcje jednojęzyczne (m.in. amerykańska, czeska, duńska, estońska, grecka, hebrajska, holenderska, indonezyjska, japońska, kanadyjska, koreańska, litewska, norweska, rosyjska).

CLD działa w porozumieniu z Polską Sekcją IBBY i Polskim Towarzystwem Biblioterapeutycznym, a także przy współpracy ze społecznością bibliotekarzy – Labib i społecznością nauczycieli Superbelfrzy.

Nad działalnością Centrum czuwają znawcy, badacze i historycy literatury dla dzieci z polskich ośrodków naukowych tworzący Radę Programową Centrum Literatury Dziecięcej (aby dowiedzieć się więcej o Radzie kliknij TUTAJ).

 

Odwiedź Centrum Literatury Dziecięcej, jeżeli:

  • chcesz polecić swojemu dziecku dobrą książkę i dowiedzieć się jak rozbudzać i utrwalać w nim nawyki czytelnicze,
  • chcesz uczestniczyć w warsztatach literackich i bibliotecznych,
  • interesujesz się działalnością społeczną, naukową, krytyczną i literacką Joanny Papuzińskiej,
  • poszukujesz informacji na temat działalności pedagogicznej, społecznej i literackiej Janusza Korczaka,
  • interesujesz się historiami „trudnego dzieciństwa” i losami dzieci w trudnych sytuacjach, np. konfliktów zbrojnych,
  • pasjonujesz się ilustracją w książkach dla młodych i poznajesz najnowsze trendy w tej dziedzinie,
  • zamierzasz zapoznać swoich uczniów lub studentów z książką dziecięcą na ziemskim globie i w tym celu chcesz wypożyczyć „wędrującą wystawę” książek obcojęzycznych,
  • interesujesz się książkami zgłaszanymi do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, poszukujesz scenariuszy i konspektów, prezentacji multimedialnych związanych z literaturą dziecięcą i jej upowszechnianiem.

 

Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami organizowanymi przez Centrum Literatury Dziecięcej dodaj swój adres do naszej listy mailingowej (informacja o tym jak to zrobić znajdziesz TUTAJ) polub nas także na Facebooku (profil Centrum Literatury Dziecięcej na Facebooku znajdziesz klikając TUTAJ).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s