Wywiad z Katarzyną Nawratek – laureatką 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

29 września 2017 roku wręczona została 24. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Statuetka Koziołka Matołka powędrowała do Katarzyny Nawratek autorki książki „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek” wydanej przez wydawnictwo EZOP.

jpg-168

Wróćmy pamięcią do tych wspaniałych chwil poprzez krótki wywiad, jakiego udzieliła Bibliotece Kasia Nawratek.

Bartek to chłopiec, Kresek to pies- bohaterowie Pani książki narodzonej właśnie statuetką Koziołka Matołka w 24. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – co Panią zainspirowało do jej napisania?

Zainspirowały mnie moje dzieciństwo i dzielnica, w której się wychowałam, historie sąsiadów, kolegów i koleżanek z podwórka. Ważnym punktem odniesienia był też krajobraz, w którym się wychowałam: zwykłe blokowisko otoczone na wpół dzikimi, poprzemysłowymi terenami, do których dzieci nie miały wstępu, ale które, ku utrapieniu rodziców, najlepiej nadawały się by zaplanować i doprowadzić do skutku plany podboju wszechświata.

Czasami autorzy piszą swoje dzieła dla konkretnego odbiorcy. Czy w trakcie swojej pracy miała Pani przed oczami czytelnika jakiś wzór czytelnika, do które kieruje Pani swoją opowieść?

Zależało mi na opowiedzeniu historii Bartka w taki sposób, żeby jego rówieśnicy mogli ją przeczytać z przyjemnością. Chciałabym też, żeby ta książka w jakiś sposób pozostała z czytelnikami i czytelniczkami, i również jako dorośli znaleźli w niej coś wartościowego.

Jak zachęciłaby Pani młodego czytelnika do sięgnięcia po swoja książkę ” Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”?

Młodym czytelniczkom i czytelnikom powiedziałabym, że książka jest zabawna, ma wartką akcję i że występują w niej potwory. Gdybym miała zachęcić dorosłych, to powiedziałabym, że jest to książka, która opowiada o trudnych sprawach, takich jak odrzucenie społeczne, pojawienie się nowego dziecka w rodzinie, bezrobocie, bezdomność, rozstanie rodziców i konieczność odnalezienia się w nowej konfiguracji rodzinnej. Książka mówi o tych trudnych sytuacjach z humorem i nienachalnie, jednocześnie dając dziecku poczucie sprawczości.

Czym jest dla pani osobiście jako autorki zdobycie 24. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Ogromnym sukcesem i radością! „Kresek” to mój debiut, jeśli nie liczyć audiobooka „Czerwone Piórko”, którego można posłuchać w internecie. Werdykt jury, w którym zwrócono uwagę na warsztat literacki był dla mnie bardzo ważny. Często literaturę dla dzieci sprowadza się do „książeczek dla dzieci” i przez to nie traktuje się poważnie ani czytelników, ani twórców. Nagroda Koziołka jest właśnie wyjątkowa przez to, jaką rangę nadaje literaturze dla dzieci i z jakim szacunkiem traktuje jej odbiorców. Tym bardziej czuje się zaszczycona otrzymaniem głównej nagrody i mam poczucie, że warto pisać dalej!

Rozmawiała Mariola Talewicz

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s