Kasia Nawratek „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek” – recenzja Stanisławy Niedzieli

okladka-kresek-rgb_big

Stanisława Niedziela
Jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Bohaterem jest Bartek Kłopotek, który mieszka z mamą i jej partnerem Piotrem na Śląsku. Jego ojciec także założył nową rodzinę i niebawem Bartek będzie miał przyrodnie rodzeństwo. Nie cieszy się , bo nie lubi Anety, w przeciwieństwie do Piotra, z którym dogaduje się i akceptuje jako partnera mamy. Chłopcu nie brakuje codziennych kłopotów wynikających z bieżących wydarzeń. Piotr poszukuje pracy, bo poprzednią stracił, w domu ojca nie ma już swojego pokoju, w związku z czym nie chce odwiedzać ojca i jego nowej rodziny. Jak sobie z tym wszystkim radzi? Otóż, jak na małego chłopca całkiem nieźle. Pomaga mu w tym jego wyobraźnia. Bartek wierzy, że wszelkie zło mija, bo przecież chłopiec ma swoiste zaklęcie, uparcie powtarzane w chwilach kłopotów; „Tak właśnie jest, wiem to na pewno”. I jest jeszcze wierny przyjaciel – jamnik Kresek.

Wyobraźnia Bartka to także króliki mieszkające w tunelach jedzące ciasto marchewkowe i pijące herbatę w filiżankach w kropki. Posiadanie dużej wyobraźni sprawia, że wymyśla różne fantastyczne historie, w które naprawdę wierzy. Jego koledzy i koleżanki ze szkoły lubią jego opowieści. Problemy zaczynają się z dorosłymi, którzy czują się nieco skrępowani, gdy je opowiada i tym, że ucieka w świat fantazji. Przychodzi taka chwila, że Bartkowi wszystko układa się nie po jego myśli. Zawodzi tata , a w szkole dyrektorka zarzuca mu bezczelność i kłamstwo. Ponadto Bartek zbyt mocno angażuje się w sprawę bezdomnego – „śmierdzącego Franka”. Wszystko jednak dobrze się kończy, mimo że początek był zły i „zwyczajny”.

To historia pełna uroku, a jednocześnie wypełniona dziecięcymi przykrościami i smutkami . Nie brakuje tu również małych radości. Świetna powieść o radzeniu sobie z trudnościami codziennego życia , uwrażliwiająca na problemy drugiego człowieka. Napisana zgrabnym, ładnym językiem. Oddaje poczucie humoru głównego bohatera, co sprawia ,iż zwyczajna opowieść może się rówieśnikom – czytelnikom bardzo podobać.

Autorka, która wychowała się na Śląsku poprzez losy Bartka dotyka bardzo ważnych problemów. Niektóre z nich dotykają wiele dzieci ; przeżywany boleśnie rozwód rodziców, częste zjawisko bezrobocia, różnice w poziomie życia, przemoc w szkole, brak tolerancji dla słabszych. Wydarzenia , w których uczestniczy główny bohater przekazują ważne wartości , prawidłowe postawy społeczne i wzorce do naśladowania przez małoletnich czytelników.

Link do książki w wydawnictwie TUTAJ.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s