Kasia Nawratek „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek” – recenzja Ewy Świerżewskiej

okladka-kresek-rgb_big

Ewa Świerżewska
Jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Po czym poznać dobrego autora książek dla dzieci? Po tym, czy powołani przez niego do życia bohaterowie są autentyczni, czy też coś zgrzyta i nie pasuje. Stosując to kryterium, bez chwili namysłu mogę stwierdzić, że Kasia Nawratek zasługuje na to miano.

Bo w książce „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek” każda postać – czy to tytułowy bohater, czy jego zmęczona mama lub jej bezrobotny narzeczony – wszyscy są ludźmi z krwi i kości, ze swoimi zaletami i wadami – tacy, jakich codziennie spotykamy na ulicy. To duża wartość w czasach, gdy bardzo ekspansywna literatura fantasy produkuje kolejnych bohaterów o nadprzyrodzonych mocach.

Jedyną nadprzyrodzoną (a raczej – wrodzoną) mocą Bartka jest nieograniczona wyobraźnia. To właśnie w świecie wyobraźni chłopiec znajduje oparcie w trudnych chwilach, to tam dzieją się rzeczy niezwykłe.

Świat Bartka jest światem tysięcy dzieci – rozbite rodziny, które jednak starają się zapewnić swoim dzieciom normalne dzieciństwo; szkolne nieporozumienia i konflikty – to wszystko sprawia, że książka Kasi Nawratek i jej bohaterowie od pierwszej lektury stają się bliscy współczesnemu młodemu czytelnikowi.

Link do książki w wydawnictwie TUTAJ.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s