Agnieszka Suchowierska „Mat i świat” – recenzja Małgorzaty Chrobak

mat-i-swiat

Małgorzata Chrobak
Jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

W większości opowieści dla najmłodszych pluszowy niedźwiadek ożywa i wypełnia przestrzeń sklepowych półek, dziecięcych pokojów, mieszkań, realny świat. Towarzyszy postaciom dziecięcym w ich przygodach albo jako protagonista bohater sam doświadcza przygód. Cechuje się typową dla dziecka wrażliwością, naiwnością i ciekawością otaczającego świata. Od czasu Kubusia Puchatka, poprzez Misia Niedźwiedzkiego Bronisławy Ostrowskiej, Czarnego Noska Janiny Porazińskiej, czy Otta z Autobiografia pluszowego misia Tomi’ego Ungerera – literacki miś uważnie przygląda się otoczeniu, stara się zrozumieć świat i ludzi, czuje, pragnie, wyciąga wnioski z uzyskanych wiadomości i sytuacji, w które uwikłał go los.

Postać Mata z utworu Agnieszki Suchowierskiej, pluszowej zabawki „Made in China” świetnie ukazuje ewolucję, jaką przeszedł  ten typ bohatera literatury dziecięcej z głuptaska pokroju Kubusia do myślącej, emapatycznej zabawki o dość wysokiej świadomości społecznej. Miś Niedźwiedzki przechodził z rąk do rąk będąc świadkiem wojny, ludzkich cierpień fizycznych i psychicznych, doświadczenia Mata nie obejmują traumatycznych doświadczeń.

Suchowierska stworzyła biografię literackiego misia skrojoną na miarę naszych czasów. Jego biografia obejmuje zatem narodziny w chińskiej fabryce, a następnie peregrynację z Azji do Europy i Afryki. Będąc luksusową maskotką z certyfikatem jakości trafia najpierw do zamożnej rodziny w Holandii, następnie „przenosi się” do polskiego domu w Białymstoku, by wreszcie znaleźć bezpieczną przystań w rodzinie egipskiego śmieciarza w slumsach. Mimo podjęcia ważkich problemów współczesnego świata (konsumpcjonizm, ubóstwo, globalizacja, niewolnicza praca dzieci), ta na poły biograficzna opowieść nie epatuje ani patosem ani cierpiętnictwem nawet wtedy, kiedy narrator opisuje heroiczną codzienność sprzątacza – pana Zabbalina. Siłą opowieści jest krzepiący optymizm i wybrzmiewająca z niej myśl, że dom i świat są takie, jakie czynimy je sami .

Agnieszka Suchowierska, „Mat i świat”, wyd. Krytyka Polityczna

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s