Podwójny jubileusz pracy twórczej Joanny Papuzińskiej

Joanna Papuzińska całą swoją działalność poświęciła książce dla dziecka. Jako badacz i historyk literatury zajmuje się głównie zagadnieniami przemian form książki i literatury dziecięcej.

Jako pisarka wydała (i wciąż wydaje) tomy wierszy oraz opowiadania, które stały się (i stają się wciąż) książkami dzieciństwa wielu pokoleń małych odbiorów.Jako krytyk literacki współpracowała z Polskim Radiem, “Nowymi Książkami”. Z jej inicjatywy w 1991 roku powstało czasopismo o książce dla dziecka „Guliwer” (którym kierowała do 2002 roku). Dzięki działalności Joanny Papuzińskiej powołanie została także Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (nagroda przyznawana jest od 1994 roku, od 2004 roku rolę organizatora Nagrody przyjęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zaś Joanna Papuzińska nieprzewalanie od postania Nagrody jest przewodnicząca jury) oraz Centrum Literatury Dziecięcej w Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.

W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz pracy twórczej Joanny Papuzińskiej, która jako pisarka zadebiutowała 60 lat temu na łamach “Świata Młodych” opowiadaniem o Januszu Korczaku pt. „Człowiek o gorącym sercu”, a 10 lat później (w 1966 roku) wydana została jej pierwsza książka – „Tygryski”.

wedding-brunch

Tak o „Tygryskach” pisze Stanisława Niedziela oświęcimska bibliotekarka, promotorka czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, krytyk literacki:

Do napisania “Tygrysków” zainspirowała Panią Joannę jej córka Agnieszka, która była „posiadaczką” flanelowej piżamki w tytułowe tygryski. Agnieszka nie zasypiała, bo nie pozwalały jej rozbrykane, żółte tygryski. Mama zebrała je i schowała do szafy. Rankiem wszystko się zmieniło, bo wiatr wywiał tygryski do ogrodu. Po zebraniu do koszyczka okazało się, że jednego nie ma. Jeden tygrysek zaginął, co się z nim stało? Ilustrowana przez Julitę Karwowską książeczka w tonacji brązowej poruszała wyobraźnię najmłodszych i przez 40 lat było to jedyne wydanie trafiające do rąk małych dzieci.

Z okazji 40-lecia debiutu literackiego Joanny Papuzińskiej Wydawnictwo Pierwsze wydało „Tygryski” z nowymi ilustracjami Małgorzaty Fürst. To wydanie w niebieskiej kolorystyce zafascynowało maluchów , podobnie jak to sprzed 40 lat. Bibliotekarze, nauczyciele, opiekunowie i terapeuci dzieci niepełnosprawnych natychmiast dostrzegli w książeczce elementy inspirujące do pracy z małymi odbiorcami. Bowiem zanim tygryski wróciły z ogrodu na piżamkę Agnieszki, poznały rośliny i owady oraz ich osobliwości: kolory, kształty, dźwięki – słowem cały mikroświat ogrodu, w którym przebywały.

wedding-brunch1

Pracując w oświęcimskiej Bibliotece “Pod Słoneczkiem” nie tylko wykorzystywałam „Tygryski” do zajęć w bibliotecznym Kąciku Malucha. Zainteresowałyśmy wspólnie z autorką wszystkie miejskie przedszkola. Odwiedzając kolejne przedszkola w Oświęcimiu, Pani Joanna opowiadała nie tylko historię powstania „Tygrysków”, ale zainteresowała innymi książkami swojego autorstwa. W 2006 roku było ich  już blisko 30 tytułów. Te spotkania były niezwykle ciepłe, pełne emocji i radości płynącej z faktu, iż każde dziecko otrzymało pachnące jeszcze farbą drukarską „Tygryski” z autografem pisarki. Z pewnością wielu dziś już dorastających uczestników tamtych spotkań jest w posiadaniu ślicznej, niebieskiej książeczki o tygryskach. Sprawdźcie w swoich domowych biblioteczkach. Dzisiaj już nie kupicie tej opowiastki nawet na popularnych portalach aukcyjnych. W tym miejscu apel do Wydawnictwa Pierwszego, by na 50 lecie debiutu wydało kolejne trzecie wydanie uroczej  książeczki.

wedding-brunch2

„Tygryski”, choć wydane 50 lat temu wciąż są czytane przez wielu młodych czytelników. Na ich postawie powstał także spektakl  teatralny przygotowany przez zespół Teatru Lalka w Warszawie i grany z powodzeniem od 2008.

O przedstawieniu interesującą informację znajdziemy na stronie Teatru Lalka ( po więcej kliknij TUTAJ):

Spektakl łączy prostą fabułę z elementami zabawy. Na scenie pojawiła się mała dziewczynka ubrana w piżamkę „całą w tygrysy”. Nie może zasnąć, bo niesforne tygryski ożywają nocą. Mali widzowie mają okazję obserwować na scenie relacje bohaterki z rodzicami, którzy tulili ją do snu, oglądają  tatę spieszącego się do pracy i mamę robiącą mu kanapki i inne szczegóły życia rodzinnego.

Przedstawienie wyreżyserowała Agata Biziuk, która przeniosła akcję do foyer teatru Lalka. Dzięki takiemu zabiegowi bohaterowie spektaklu są na wyciągnięcie ręki małego widza. Maluchy mogą nie tylko śledzić fabułę, ale odnajdywać w przedstawieniu znane domowe sytuacje. Autorką scenografii jest Inez Krupińska, muzykę przygotował Robert Łuczak, a w spektaklu wykorzystano rysunki 8 letniej Salomejki Grabowskiej.

Joannie Papuzińskiej z okazji podwójnego jubileuszu pracy literackiej składamy najserdeczniejsze słowa wdzięczności za wszystkie dzieła, które wyszły spod jej pióra, życząc (jednocześnie sobie i jej) jeszcze wielu kolejnych tomów, tomików wierszy oraz opowiadań.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s