Grażyna Bąkiewicz „Ale historia… Mieszko, ty wikingu” – recenzja Stanisławy Niedzieli

ale-historia-mieszko-ty-wikingu

Stanisława Niedziela
Jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Książka  wydana w serii Ale historia… , stanowi jednak odrębną całość. Przedstawia grupę klasowych koleżanek i kolegów, którzy z Aleksem (trochę gapowatym chłopakiem) mają odbyć fascynującą podróż w czasie. To nauczyciel historii zwany Cebulą (od ubierania się na tzw. cebulę) wysyła ich w X wiek, by udowodnili, że Mieszko był wikingiem.

Grupa , która trafia do scenerii i atmosfery pod panowaniem Mieszka to: Aleks, Słoniu, Gruby, Witek, Ola i Zuzka. Zdani na własne siły, bowiem zdecydowali się na zdjęcie bariery ochronnej, muszą odnaleźć Mieszka, poznać prawdę o jego faktycznym pochodzeniu i  obronić się przed groźnymi handlarzami niewolników. Doświadczają też na własnej skórze wojennych trudów.

Aleks poznał średniowiecznego rówieśnika, nocował w jego domu, uczył się strzelać z łuku, łapać ryby, a wieczorem przy ognisku słuchał opowieści o strzygach, demonach i duchach. Potem wywalczył widzenie u charyzmatycznego Mieszka, poznał jego syna Bolka i uwolnił swoich kolegów z niewoli.

O walorach książki świadczy nie tylko wciągająca fabuła, ale również  sposób prowadzenia narracji i duża ilość rysunków oraz jednostronicowych komiksów Artura Nowickiego stylizowanych na wiekowe rękopisy, sprawiają, że książka potrafi zaintrygować młodych czytelników. Do tego stopnia, że będą chcieli rozwiązać  zagadkę, którą  stanowi hipoteza o normańskim pochodzeniu Mieszka. Wszak była to hipoteza, którą badało wielu historyków.

Jest to przyjemna lektura, która przekazuje w ciekawy sposób (specyficzny humor, narracja Aleksa i wplecione komiksy) wiele faktów historycznych, gdyby podane zostały w tradycyjny sposób byłyby nudne i trudne do przyswojenia przez młodego czytelnika. Autorka choć wykorzystuje motywy fantastyczne, to wprowadza w fabułę wiele dat, faktów i nazwisk oraz informacji z życia codziennego w X wieku. Pozycja ważna. Przypomina o historycznej rocznicy – 1050 – lecia  Chrztu Polski.

Grażyna Bąkiewicz, „Ale historia… Mieszko, ty wikingu”, wyd. Nasza Księgarnia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s