Jesienne konferencje

Październiki i listopad 2016 roku obfitowały w wiele ważnych konferencji podczas których badaczki i badacze z całej Polski, jak i świata, mogli spotkać się by podyskutować i wymienić inspiracjami.

tworczosc-polskich-pisarek_konferencja-2016

Pierwsza z jesiennych konferencji odbyła się w dniach 17-18 października na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie i dotyczyła twórczości polskich pisarek, poetek i ilustratorek dla dzieci i młodzieży tworzących po 1989 roku. Konferencja zgromadziła liczne grono badaczy związanych z Centrum Literatury Dziecięcej: prof. Alicja Baluch mówiła o książeczkach domowych z perspektywy autorki, dr Grażyna Lewandowicz-Nosal przedstawiała nagrodzoną 23. Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego książkę Zuzanny Orlińskiej „Stary Noe”, prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb prezentowała twórczość Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (nagrodzonej statuetką Koziołka Matołka w 2009 roku), a dr Małgorzata Chrobak omawiała zwierzęcy głos w twórczości Barbary Gawryluk (nagrodzonej w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w 2010 roku). Poza, wspomnianą już Zuzanną Orlińską, dwie badaczki (prof. AP dr hab. Grażyna Lasoń-Kochańska i dr Anna Nosek z Uniwersytetu w Białymstoku) mówiły o twórczości Agnieszki Suchowierskiej (wyróżnionej w tegorocznym Koziołku za książkę „Mat i świat”).

kultura-czytelnicza-mlodego-pokolenia_logo-konferencji_2016

Kilka dni później odbyła się druga z konferencji. Tym razem w Łodzi (20-21 października) spotkano się by już po raz kolejny rozmawiać o kulturze czytelniczej młodego pokolenia. I tym razem konferencja zgromadziła grono badaczy związanych z naszym Centrum. Dr Anna Maria Krajewska mówiła o żołnierzach wyklętych w publikacjach dla młodzieży, dr Grażyna Lewandowicz-Nosal omawiała współpracę bibliotek publicznych z bibliotekami szkolnymi w oficjalnych dokumentach administracji rządowej (1945 -2015), a dr hab. Michał Rogoż prezentował popularyzację wiedzy o przyrodzie ożywionej i nieożywionej na łamach polskich czasopism dla dzieci i młodzieży do 1918 roku.

odpamietywanie_konferencja-2016

Ostatnia z jesiennych konferencji odbyła się w Katowicach między 24 a 25 listopada. I tym razem zgromadziła liczne grono członków Rady Programowej Centrum Literatury Dziecięcej. Prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński mówił o książce, jako aktorze w teatrze pamięci, prof. dr hab. Ryszard Waksmund prezentował formuły i figury pamięci we współczesnej prozie wspomnieniowej o dzieciństwie z kolei prof. dr hab. Alicja Baluch przedstawiała pamięć odziedziczoną na podstawie  powieści Heleny Zakrzewskiej „Dzieci Lwowa” i Adama Zagajewskiego „Jechać do Lwowa”), prof. dr hab. Jolanta Ługowska o pamięci ojca i fantazmatach syna w „Zwierzoczłekoupiorze” Tadeusza Konwickiego, a prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz o dialogach z Romantyzmem w twórczości Emilii Kiereś. Swoje konferencyjne wystąpienie miała także dr Małgorzata Chrobak, która mówiła o (nie)pamięci PRL-u (wśród prezentowanych przez nią książek znalazł się „Longin. Tu byłem” Marcina Prokopa wyróżniony tegoroczną Nagrodą Czytelników).

Na każdej z przedstawionych konferencji prezentowane było Centrum Literatury Dziecięcej. Badaczki i badacze, znawcy i miłośnicy literatury dla dzieci z całej Polski z uwagą i zainteresowaniem słuchali o naszych działaniach, wyrażali chęć współpracy oraz przyjazdu do Oświęcimia. Mamy nadzieję, że efekty konferencyjnych wyjazdów zaowocują już wkrótce. Z niecierpliwością czekamy także na pokonferencyjne tomy publikacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s