Zuzanna Orlińska „Stary Noe”- recenzja Stanisławy Niedzieli

stary-noe

Stanisława Niedziela
Jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Historię Noego opisuje szósty rozdział Księgi Rodzaju, gdzie możemy przeczytać , m.in.  Gdy Bóg widział, iż ziemia jest skażona, że ludzie postępują na ziemi niegodziwie, rzekł do Noego: „Postanowiłem położyć kres istnieniu wszystkich ludzi, bo ziemia pełna jest wykroczeń przeciw mnie; zatem zniszczę ich wraz z ziemią. Ty natomiast zbuduj sobie arkę z drzewa żywicznego…”(Ilustrowana Biblia Młodych, s.24). Tę przypowieść wykorzystała Zuzanna Orlińska pisząc dla dzieci  opowieść „Stary Noe”. Po przeczytaniu tekstu pojawi się zapewne pytanie „Czy   Bóg wybrał dobrze?”, „Czy ocalony Noe okazał się do końca posłuszny Bogu?”

Zuzanna Orlińska wykorzystała biblijną opowieść o potopie i stworzyła własną przepiękną, wzruszającą opowieść o miłosierdziu, uczciwości , ale też o nieposłuszeństwie. Noe okazał się niepokorny. Ukryty w bezpiecznym miejscu słyszał „pełne przerażenia krzyki ludzi, ryk bydła, wycie i skowyt zwierząt”. Opuścił więc schronienie i ruszył na pomoc tonącym. Ośmielił się sprzeciwić woli Pana, by ratować skazanych na zagładę.

Gdy na arce pojawiali się kolejni rozbitkowie, gniew Boga rósł, lecz Noe nie zważał na jego karcący głos, ostrzeżenia i groźby. Był gotów ryzykować własne życie, by „pozostać człowiekiem do końca” i to człowiekiem miłosiernym. Niewielu stać na taką odwagę.

Czy Pan ukarał Noego za nieposłuszeństwo? A może wystawił go na próbę? Może chciał sprawdzić, czy Noe jest człowiekiem współczującym, prawym i szlachetnym posłusznym  Bogu? Być może po cichu przyznał mu rację.

Noe, którego przedstawia Zuzanna Orlińska pełen jest rozterek i wątpliwości. Jest zatroskany a nie samolubny jak mogłoby się wydawać z biblijnego przekazu. Co ważniejsze nie wykonuje wszystkich poleceń Boga. Ukrywa chłopca , ratuje zwierzęta. To oczywiście naraża go na słuszny gniew Boga.

Historia Noego jest współczesną interpretacją biblijnej opowieści. Pozwala dzieciom lepiej zrozumieć potrzebę niesienia pomocy innym, kosztem własnego bezpieczeństwa . Zwraca uwagę na fakt, iż bycie uczciwym pociąga za sobą bycie nieposłusznym. Potwierdza to sam Noe w opowieści Orlińskiej , kiedy szepnął: „żeby być uczciwym, nie można być za bardzo posłusznym”.

„Stary Noe” to ważna pozycja dla najmłodszych , którzy poznają Biblię, także dla starszych dzieci w „Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia”.

Zuzanna Orlińska „Stary Noe” wyd. Literatura

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s