Gala 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

img-10

Gala 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego dobiegła końca. Wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najlepszych pisarzy dla dzieci.

W wyniku obrad podjęto następujące decyzje:

Dwudziestą trzecią Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego postanowiono przyznać Zuzannie Orlińskiej za utwór Stary Noe opublikowany przez Wydawnictwo Literatura. Jury jednogłośnie uznało, że jest to publikacja najwybitniejsza i najoryginalniejsza z tegorocznego zestawu książek, odznaczająca się szlachetną powściągliwością języka oraz plastyczną narracją. Poprzez autorską interpretację biblijnego motywu autorka zadaje pytania dotyczące roli jednostki w świecie. Autorka niezwykle ciekawie ukazała dylematy zachowań w ekstremalnie trudnych sytuacjach, kiedy, dodatkowo, podjąć trzeba niełatwe decyzje. W trakcie jej czytania należy samemu sobie odpowiedzieć na pytanie: gdzie leży granica posłuszeństwa, jak powinny kształtować się relacje między człowiekiem a Bogiem. Współczesność ukazana w szacie graficznej sugeruje, że historia Noego jest ciągle obecna w historii ludzi.

Ponadto wyróżnione zostały następujące pozycje:

Agnieszka Suchowierska „Mat i świat” Wydawnictwo Krytyka Polityczna. To opowieść utrzymana w stylu klasycznej historii wędrującej zabawki. Losy Mata – małego pluszowego misia – odkrywają przed oczami małych czytelników problematykę współczesnej globalizacji oraz losy różnych warstw społecznych. Mimo zauważalnej schematyczności i zastosowanych przez autorkę uproszczeń, publikacja ta jest odpowiednia dla małych czytelników. Może i powinna stać się puntem wyjścia do dyskusji o empatii i tolerancji.

Grażyna Bąkiewicz, Ale historia… Mieszko, ty wikingu! , Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Książka ta to udane połączenie tekstu i komiksowych ilustracji. Żywa akcja przenosi uczniów z przyszłości w przeszłość (a dokładnie w średniowieczne czasy Mieszka I). Mimo uproszczeń i poprawek rzeczywistości historycznej, skrząca się humorem i wciągająca w wartką akcję publikacja warta jest polecenia jako niebanalny sposób na lekcję historii.

Po raz pierwszy swoją Nagrodę wręczyli również Czytelnicy. Nagrodę Czytelników otrzymał MARCIN PROKOP za książkę „Longin. Tu byłem”.

Zdjęcia – Bartek Lurka.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promocja literatury i czytelnictwa, Priorytet: Promocja czytelnictwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s