Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2016 – Brazylia

plakat międzynradowego dnia książki dziecięcej 2016

Dawno, dawno temu… była sobie księżniczka? Nie. Biblioteka.

Tak zaczyna się opowieść przesłanie skierowana do wszystkich dzieci świata, a przygotowana przez  Lucianę Sandroni i Ziraldo z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej.

Gospodarzem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej jest Brazylia. Największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej, gdzie piłka nożna jest sportem narodowym i wszyscy kochają karnawał.

Luciana Sandroni urodziła się w 1962 roku w Rio de Janeiro. Jest autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży, takich jak „Minhas memórias de Lobato” – publikacja, która nagrodzona została w konkursie na najlepszą książkę dziecięcą FNIJ (Brazylijskiej Sekcji IBBY) i nominowano ją do wpisana na Honorową Listę im. Hansa Christiana Andersena.Najpopularniejszym bohaterem jej książek jest Ludi („Ludi vai à pria”, „Ludi na TV”, „Ludi na Revolta da Vacina”, „Ludi na chegada e no bota-fora da Familia Real”, „Ludi e os fantasmas de Biblioteca Natiolna”), a jego przygody trafiły nawet na deski teatrów.

Ziraldo (Ziraldo Alves Pinto) urodził się 1932 roku w Caratinga w Minas Garias (jednym ze stanów Brazylii). Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci. Tworzy także komiksy
i rysunki satyryczne. Jego książki tłumaczono na wiele języków świata (w tym także na japoński i koreański), a na ich podstawie realizowano spektakle teatralne, programy telewizyjne, filmy oraz pierwszą brazylijską operę dla dzieci. Trzy razy nominowany do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena.

Źródło informacji: www.ibby.org.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s