Zapraszamy na szkolenie dla nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów!

szkolenia_ONL

Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu serdecznie zaprasza do udziału w szkoleniu dla nauczycieli, bibliotekarzy, edukatorów i wszystkich zainteresowanych promocją czytelnictwa wśród dzieci, którzy pracują w szkołach podstawowych.

Szkolenie prowadzone będzie w ramach projektu 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W tym roku działania związane z Nagrodą przebiegają pod hasłem „Wielka zabawa z książkami”. Zaczerpnięte ono zostało z klasycznej pozycji z zakresu krytyki literatury i kultury dziecięcej, czyli „Wielkiej zabawy” Jerzego Cieślikowskiego. Hasło to odwołuje się także do proponowanej przez tego badacza wizji alfabetyzacji kultur. Pragniemy zatem włączyć czytanie w proces rozwijania umiejętności poruszania się w świecie szeroko rozumianych znaków.

Szkolenie, jakie przygotowaliśmy, obejmuje z jednej strony wiedzę na temat współczesnego rynku książki, jak i prezentację praktycznych umiejętności do przygotowania i przeprowadzenia twórczych oraz aktywizujących dzieci spotkań z książkami.

W ramach szkolenia przewidziano cztery spotkania (w kwietniu i maju 2016 roku) podczas których zaprezentowane zostaną:

  • metody aktywizujące dzieci w pracy z książkami – 11 kwietnia 2016 roku,
  • nowoczesne technologie, które pomogą zachęcić młodzież do czytania – 27 kwietnia 2016 roku,
  • współczesna literatura dla dzieci (autorzy stan badań i źródła wiedzy na jej temat) – 9 maja 2016 roku,
  • prezentacja książek nagrodzonych w poprzednich edycjach Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, pokaz przykładowych spotkań z książką dla dzieci – 20 maja 2016 roku.

Zajęcia poprowadzą:

Agnieszka Karp-Szymańska – magister filologii polskiej. Twórca, a aktualnie prezes, największego niezależnego portalu dla rodziców CzasDzieci.pl, który posiada w grupie serwisów również nagrodzony serwis o literaturze dla dzieci. Założycielka fundacji mającej na celu wspieranie w rozwoju i edukacji dzieci z terenów peryferyjnych lub zagrożonych społecznym wykluczeniem. Animator kultury, organizator konferencji i wielu imprez m.in. o charakterze kulturalnym. Od 2014 członek rady programowej i jeden z producentów ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci. Autorka wykładów i warsztatów z zakresu współczesnej literatury dla dzieci oraz marketingu i promocji literatury. Od niedawna także projektant doświadczeń i użyteczności w środowisku internetowym i nie tylko.

Anna Krawczyk – magister filologii polskiej (spec. komparatystyka), absolwentka studiów doktoranckich Katedry Literatury Porównawczej na Uniwersytecie Śląskim, przez 4 lata prawowała w Centrum Literatury Dziecięcej w Oświęcimiu, a od stycznia 2016 roku zatrudniona w Urzędzie Gminy w Oświęcimiu w dziale promocji i pozyskiwania środków zewnętrznych. Działa w stowarzyszeniu Hackerspace Silesia i koordynuje projekty „Koduj dla Polski na Górnym Śląsku”.

Dr Małgorzata Wójcik-Dudek – adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Literatury w Katedrze Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej. Zajmuje się dydaktyką literatury i literaturą dla dzieci i młodzieży. Pracuje również w liceum ogólnokształcącym, prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży, współpracując z Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Oliwia Brzeźniak – magister filologii polskiej (spec. nauczycielska), doktorantka Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, biblioterapeutka. Pracuje w Centrum Literatury Dziecięcej w Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERII KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Przygotowała i przeprowadziła wiele twórczych spotkań dla dzieci.

Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy na temat aktywizujących metod pracy z książką, prezentacja i przygotowanie do wykorzystania nowoczesnych technologii podczas pracy z dziećmi, zapoznanie z współczesnym rynkiem książki dziecięcej w Polsce, ale także wykorzystanie przez każdego z uczestników szkolenia książek nagrodzonych w poprzednich latach Ogólnopolską Nagrodą Literacka im. Kornela Makuszyńskiego do opracowania i przeprowadzenie projektu. Projektem może być sztuka teatralna, film, słuchowisko, wystawa, strona internetowa, gra i wiele, wiele innych rzeczy. Ich opisy zamieszczone zostaną na stronie internetowej Centrum Literatury Dziecięcej w Oświęcimiu, tak, aby mogły z nich korzystać wszystkie osoby zainteresowane zabawą z książkami promocją i czytelnictwa wśród dzieci.

Biorąc udział w szkoleniu, jego uczestnik zobowiązuje się do:

  • udziału w 4 spotkaniach (11 kwietnia, 27 kwietnia, 9 maja i 20 maja 2016 roku),
  • przygotowania i przeprowadzenia projektu związanego z jedną z książek nagrodzonych w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej,
  • przygotowania opisu projektu, który zamieszczony zostanie na stronie internetowej Centrum Literatury Dziecięcej.

Daty spotkań: 11 kwietnia, 27 kwietnia, 9 maja i 20 maja 2016 roku.

Zajęcia w ramach szkolenia przeprowadzane będą w godzinach popołudniowych od godziny 16.30 do 18.00.

Miejsce spotkań: Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, ul. Nojego 2B.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny! Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmujemy do 4 kwietnia 2016 roku do godziny 15.30 osobiście w Centrum Literatury Dziecięcej w Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERII KSIĄŻKI w Oświęcimiu ul. Nojego 2B, telefonicznie pod numerem telefonu: 33 847 98 08, a także pocztą elektroniczną pod adresem: cld@mbp-oswiecim.pl.

Po zakończeniu szkolenia i przeprowadzeniu projektów, każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.

W razie pytań proszę dzwonić pod numer telefonu: 33 847 98 08 lub pisać na adres cld@mbp-oswiecim.pl/.

Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promocja literatury i czytelnictwa, Priorytet: Promocja czytelnictwa.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s