Znamy zwycięzców 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego!

Koziolek2015_wygrane

W tym roku jurorzy Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego mieli szczególnie trudny orzech do zgryzienia – podczas obrad musieli wyłonić zwycięski tytuł z 68 zgłoszonych!

Jak co roku jednak, o wyróżnieniu decydowała oryginalność, kunszt literacki i „słoneczne” przesłanie książki. I tak, nominacje do nagrody otrzymali

Combrzyńska-Nogala Dorota, Syberyjskie przygody Chmurki, Literatura

Gawryluk Barbara, Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza, Literatura

Ginko Agnieszka, Podróż srebrnego, Wilga

Kiereś Emilia, Rzeka, Akapit Press

Kosmowska Barbara, Kolorowy szalik, Literatura

Masłowska Dorota, Jak zostałam wiedźmą, Wydawnictwo Literackie

Orlińska Zuzanna, Cierpienia sięciolatka, Literatura

Oziewicz Tina, Dzicy lokatorzy, Czerwony Konik

Suwalska Dorota, Piegowate niebo, Nasza Księgarnia

Witek Rafał, Bzik&Makówka przedstawiają: Zgniłobrody i Luneta Przeznaczenia, Nasza Księgarnia

Ustalono, że w tym roku dwóm tytułom należy się wyróżnienie. Są to książki Syberyjskie przygody Chmurki Doroty Combrzyńskiej-Nogali oraz Dzicy lokatorzy Tiny Oziewicz. Pierwsza z nich została nagrodzona ze względu na bardzo ważny historycznie i wychowawczo temat, przez lata całkowicie niemal wykreślony ze świadomości historycznej młodych pokoleń, a także z uwagi na zachowanie pogodnego tonu, mimo dramatyzmu opisywanych oświadczeń. Tina Oziewicz z kolei zasłużyła na wyróżnienie za stworzenie bardzo oryginalnej i ciekawej przestrzeń baśni i jednocześnie, za zawarcie w tej „bajce z życia robaczków” sporego potencjału myślowego, zarówno w sensie odniesień kulturowych, jak i żartobliwej refleksji nad współczesnością.

Główną nagrodę, czyli, dwudziestą drugą Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego postanowiono przyznać Rafałowi Witkowi za utwór Zgniłobrody i luneta przeznaczenia (z cyklu Bzik&Makówka przedstawiają) opublikowany przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Jest to zabawna historia, łącząca humorystycznie ukazane realia szkoły z wizytą gościa z dalekiej przeszłości, z dwoma świetnymi, doskonale zróżnicowanymi postaciami dwojga bohaterów dziecięcych, którzy z przypadku stają się opiekunami przybysza. Jury uznało również, że książka doskonale wpisuje się w „słoneczny” charakter Nagrody, a także jest idealną lekturą dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki w literackim świecie.

Wręczenie Nagrody odbędzie się 15 października 2015 r. o godz. 17:00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego Galerii Książki w Oświęcimiu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s