Młoda Książka. Niekonferencja. Spotkanie w ramach programu „Wizyta za jeden uśmiech”

Choć „Młoda Książka. Niekonferencja” odbywająca się w ramach programu „Wizyty za jeden uśmiech” miała miejsce w oświęcimskiej Galerii Książki 8 października – jej echa nie milkną, a owoce teraz widać jak na dłoni.

Dlaczego Młoda Książka? Ponieważ tematem przewodnim wizyty była literatura dziecięca i praca z młodym czytelnikiem w bibliotece. Przyczyną doboru takiej tematyki był fakt, że koordynacją wizyty zajmowało się Centrum Literatury Dziecięcej – dział informacyjno-metodyczny, który działając w ramach oświęcimskiej książnicy, współpracuje jednocześnie z naukowcami i bibliotekarzami z całej Polski.

Przed osobami zajmującymi się w bibliotekach (i nie tylko!) czytelnictwem dzieci i młodzieży, stoi szczególnie trudne zadanie. Jak w erze cyfrowych narracji zachęcić do obcowania ze słowem pisanym? Jak łączyć zdobywanie kompetencji językowych z rozrywką i zabawą? Jak dopasowywać ofertę zajęć do oczekiwań najmłodszych użytkowników? Między innymi takie tematy przewijały się w październikowych rozmowach.

Dlaczego Niekonferencja? Ponieważ nie chcemy już siedzieć i słuchać. Chcemy się wymieniać praktykami, chwalić sukcesami, dzielić porażkami i czerpać wzajemnie ze swoich doświadczeń. Chcemy się uczyć – od ekspertów i od siebie samych. Właśnie dla tak myślących bibliotekarzy i w taki sposób zaplanowana została ta wizyta. W pierwszej części spotkania swoje dobre praktyki prezentowały: Joanna Jarnot (GBP w Grzawie), Izabela Hornik (MBP w Gliwicach), Justyna Konieczny (MBP im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, członkini sieci Labib), Agnieszka Kazanecka-Bylica oraz Anna Kania (MBP w Myślenicach), Katarzyna Herich (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach), Magdalena Bijak oraz Dominika Latos (GBP w Mierzęcicach), Kinga Baranowska-Jaworek (MBP im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu) i Monika Bąder (Biblioteka dla dzieci i młodzieży dzielnicy Wola (Warszawa)). W prezentacjach pojawiło się mnóstwo pomysłów na nowe, ciekawe działania – co chwilę z sali można było wyłapać entuzjastyczne szepty.

Po całkiem długiej przerwie kawowej, w czasie której kwitła integracja i nieformalne rozmowy, praca odbywała się przy tak zwanych stolikach eksperckich. Uczestnicy mogli wybrać trzy piętnastominutowe sesje. Wybór mógł być naprawdę trudny, ponieważ każdy ze stoików oferował możliwość zapoznania się, dopytania i porozmawiania na świeży i ważny temat. Wieloletni pracownik MBP w Oświęcimiu i założycielka Centrum Literatury Dziecięcej – Stanisława Niedziela, opowiadała o japońskim teatrze Kamishibai i jego wykorzystaniu w pracy z dziećmi, O grywalizacji i grach w bibliotece mówiła – pracująca w Galerii Książki – Katarzyna Heród. Z oświęcimskiej bibliotecznej „drużyny” wywodzą się również Mariola Drosd i Zuzanna Porzuczek, które przy swoim stoliku wtajemniczały uczestników w cyfrowe narzędzia wspomagające pracę z książką i młodym czytelnikiem. O tym, jak dobierać książkę dla dzieci do biblioteki mówiła dr Grażyna Lewandowicz-Nosal z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, z kolei dr Małgorzata Chrobak z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie tłumaczyła pojęcie „realizmu magicznego” w literaturze dziecięcej. Prezes Polskiej Sekcji IBBY – Maria Kulik, pozwoliła wybrać uczestnikom sesji przy swoim stoliku jeden z dwóch tematów: prezentację książek nagrodzonych w konkursach PS IBBY lub opowiadanie baśni w bibliotekach. Przy bardzo kolorowym stoliku z wieloma materiałami pokazowymi, Oliwia Brzeźniak – doktorantka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – zachęcała do zabaw z książką obrazkową. Jerzy Kumiega z Dolnośląskiej Biblioteki Wojewódzkiej we Wrocławiu, z pomocą Wiesławy Jędrzejczyk – szefowej wydawnictwa Literatura – doradzali jak zorganizować „prawie masową” imprezę czytelniczą, a Iwona Podlasińska, neurologopeda kliniczny, związana m.in. ze stowarzyszeniem KLANZA, pokazywała uczestnikom, że ofertę czytelniczą można kierować już do niemowląt.

Praca przy stolikach była intensywna, dynamiczna i naprawdę owocna – uczestniczące w sesji przy stoliku o grywalizacji i grach pracownice Biblioteki MOKSiRu w Chełmku, już uruchomiły w swojej placówce strefę gier planszowych. Choć część uczestników wolałaby poświęcić więcej czasu na dany temat, wszystkim – zarówno ekspertom, jak i gościom – przypadła do gustu angażująca, bezpośrednia, a jednocześnie kameralna forma spotkania.

Podczas wizyty, chętne osoby mogły również – po zakończeniu części „stolikowej” i pokrzepieniu ciała ciepłą strawą – zwiedzić Bibliotekę Galerię Książki.

Owocem spotkania, jest nie tylko wspomniana strefa gier planszowych w Chełmku, ale również wymiana maili między uczestnikami, nawiązywanie współpracy (m.in. podczas konferencji „Czarne na białym”, którą organizowała Biblioteka w Gliwicach), kontakty nieformalne oraz seminarium powiatowe zorganizowane w oświęcimskiej bibliotece, które miało formę warsztatową (taki zamysł pojawił się wcześniej, a na Niekonferencji został dodatkowo wzmocniony).

Właściwie, całą wizytę można chyba podsumować słowami jednej z uczestniczek, które znalazły się w ankiecie: „Wyszło świetnie i chcę więcej!”

zIMG_4144

zIMG_4150

zIMG_4151

zIMG_4155

zIMG_4157

zIMG_4162

zIMG_4166

zIMG_4170

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s