Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2014 – Irlandia

plakat

Siobhan Parkinson

List do dzieci całego świata

Czytelnicy często pytają pisarzy o to, w jaki sposób powstają ich książki – skąd biorą na nie pomysły? „Z naszej wyobraźni” – odpowiadają pisarze. „Ach tak” – być może odpowiedzą czytelnicy – „ale gdzie znajduje się ta twoja wyobraźnia, z czego jest zrobiona, czy każdy ją ma?”.

Pisarz odpowie: „Ona jest oczywiście w mojej głowie, zrobiona z obrazów, słów, wspomnień, śladów historii innych ludzi, słów, fragmentów rzeczy, melodii, myśli, twarzy, potworów, kształtów, słów, poruszeń, słów, fal, ornamentów, pejzaży, słów, perfum, uczuć, kolorów, rymów, drobnych stukotów, świstów, smaków, wybuchów energii, zagadek, podmuchów wiatru i słów. I to wszystko kłębi się w wyobraźni śpiewając, dryfując, siedząc i myśląc – drapiąc się po głowie.

Oczywiście, że wszyscy mają wyobraźnię, w przeciwnym razie nie moglibyśmy marzyć. Wydaje mi się , że nie w każdej wyobraźni znajdują się te same rzeczy. W wyobraźni kucharzy – najwięcej będzie smaków, w wyobraźni artystów – kolorów i kształtów. Wyobraźnia pisarzy pełna jest słów, podobnie jak wyobraźnia wszystkich czytających i słuchających ich historii. Wyobraźnia pisarzy pracuje, układa i kształtuje idee, dźwięki, głosy, postacie i wydarzenia w historie, a historie stworzone ze słów, to nic innego jak zastępy zawijasów maszerujące przez strony. Wtem – nadchodzi czytelnik, który sprawia, że te zawijasy zaczynają żyć. Czarne znaczki pozostają co prawda na stronie, wciąż wyglądają jak batalion, ale również baraszkują po wyobraźni czytającego, w taki sposób, że tek, kto czyta, rzeźbi i przędzie słowa, tak, żeby układały się w jego lub jej głowie w historię – podobnie jak już raz, zrobiły to w głowie pisarza.

Dlatego właśnie czytelnik, jest dla opowieści równie ważny, jak pisarz. Na jedną historię przypada tylko jeden pisarz, ale ma ona setki, tysiące, a może nawet miliony czytelników, w tym samym języku, w którym napisał ją autor, a może w tłumaczeniu, na wiele języków. Bez pisarza, opowieść nie mogłaby się narodzić, ale bez tysięcy swoich czytelników nie mogłaby przeżyć wszystkich swoich możliwych wcieleń.

Wszyscy czytelnicy danej historii mają ze sobą coś wspólnego: każdy z osobna ale będąc również razem odtwarzają opowieść pisarza w swojej własnej wyobraźni: to doświadczenie jest równocześnie prywatne i publiczne, indywidualne i wspólne, intymne i międzynarodowe.

Całkiem możliwe, że to jest właśnie rzecz, którą ludzie robią najlepiej.

 

Siobhan Parkinson – jest autorką książek dla dzieci i dorosłych. Odkąd zaczęła profesjonalnie zajmować się pisaniem w 1992 roku, opublikowała ponad dwadzieścia pięć pozycji. Jest laureatką wielu nagród, a jej powieści zostały przetłumaczone na wiele języków. Obecnie pracuje jako wydawca w Little Island Books oraz prowadzi wykłady z technik kreatywnego pisania. Była również współredaktorem Bookbird – międzynarodowego magazynu IBBY oraz redaktorem czasopisma Inis wydawanego przez Children’s Books Ireland (CBI). Była również jedną z pisarek wspierających projekt „Pisarze w szkołach”, kładący szczególny nacisk na pracę z dziećmi o szczególnych potrzebach edukacyjnych. W 2010 roku została laureatką pierwszej edycji konkursu literatury dziecięcej Laureate na nÓg.

Niamh Sharkey – jest twórcą i głównym producentem disnejowskiej serii dla przedszkolaków „Happy Hugglemonster” oraz autorką książki obrazkowej, w oparciu o którą realizowany jest program telewizyjny, I’m a happy Hugglewug (Wydawnictwo Walker Books). Niamh jest autorką i ilustratorką wielu książek obrazkowych, nagradzanych w licznych konkursach, między innymi prestiż owej nagrodzie Mother Goose Award oraz The Bisto Book of the Year. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Jej najnowszą książki to: The Ravenous Beast, Santasaurus oraz On the Road with Mavis and Marge, która w Irish Book Awards, w kategorii Junior Book otrzymała tytuł książki roku.

Niamh mieszka w Dublinie ze swoją rodziną. W 2012 roku została uhonorowana drugą Laureate na nÓg. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.niamhsharkey.com.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s