20. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – realizacja projektu

Realizacja jubileuszowej, 20. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej opierała się na współpracy autorytetów zajmujących się literaturą dla dzieci i młodzieży.

Najważniejszą częścią realizacji projektu było wyłonienie najlepszej książki dla dzieci młodszych. O przyznaniu nagrody zadecydowało jury powoływane przez organizatora. W skład Jury w roku 2013, podobnie jak w latach poprzednich, weszli: prof. Joanna Papuzińska  , dr Małgorzata Chrobak, dr Anna Maria Krajewska, dr Grażyna Lewandowicz-Nosal, mgr Ewa Świerżewska, mgr Jerzy Kumiega, mgr Aneta Satława oraz  mgr Stanisława Niedziela.

Jury w tym roku przyznało nagrodę główną – „Sposób na Elfa” Marcin Pałasz, dwa wyróżnienia („Pisklak” Zuzanna Orlińska, „Maciupek i Maleńtas, niezwykłe przygody w brzuchu mamy” Anna Janko), oraz Superkoziołka za całokształt twórczości (Wanda Chotomska).

W ramach Uniwersytetu Bibliotecznych Żaków, w ramach projektu ONL odbyły się następujące zajęcia:

Marzec 2013 

„Zdrowie na talerzu” – spotkanie dotyczące zdrowego odżywania;

„O ładnych – brzydkich słowach słów kilka” – spotkanie dotyczące „mowy nienawiści”, o tym jak nie ranić innych słowami;

Kwiecień 2013 – zajęcia oparte na książce „Brat” E. Kiereś

„Wehikuł czasu – kiedy Polska nie była jeszcze Polską” – spotkanie poświęcone najdawniejszym czasom Oświęcimia;

„Baśń niejedno ma imię” – spotkanie dotyczące baśni;

Maj 2013 – zajęcia oparte na książce „Lenka, Fryderyk i Podróże” O. Masiuk

„Podróżować każdy może” – spotkanie dotyczące wyprawy do Albanii;

„Podróże na papierze, czyli gdzie można dotrzeć nie wstając z łóżka?” – zajęcia poświęcone literackim podróżom;

Czerwiec 2013 – zajęcia oparte na książce „Kaktus na parapecie” Magdalena Zarębskiej

„Wehikuł czasu – kiedy Polska była PRL-em” – spotkanie dotyczące historii PRL-u i ówczesnego życia codziennego;

„Różne rzeczy o rzeczach – czyli, co tak naprawdę jest ważne” – spotkanie poświęcone wartościom rzeczy – materialnym i sentymentalnym;

Wrzesień 2013 – zajęcia oparte na książce „Pitu i Kudłata dają radę” L. K. Talko

„Eksperymentować i nie zwariować” – zajęcia nawiązujące do bardzo twórczego podejścia dzieci z książki do rzeczywistości, ukazanie „magii” chemii otaczającej nas na co dzień;

„Szalone życie szalonej rodziny” spotkanie dotyczące życia rodzinnego – jego zalet i problemów, jakie wynikają na co dzień;

zajęcia oparte na książce „Pamiętnik grzecznego psa” W. Cesarz, K. Wechterowicza

Dzień Psa: spotkanie z weterynarzem poświęcone sposobom dbania o swoich podopiecznych oraz ich właściwego traktowania, połączone z zabawami;

zajęcia oparte na książce „Garbus” M. Gintowt

Dzień Garbusa: spotkanie z członkami Klubu Garberdyni, rozmowa o zabytkowych samochodach i ich użytkowaniu, oglądanie „Garbusów” i defilada przed Biblioteką’

Październik 2013 – zajęcia oparte na książce „Masło Przygodowe” B. Stenki

„Człowiek w szczegółach” – spotkanie dotyczące budowy człowieka i dbania o kondycję fizyczną;

„Przygodowo na co dzień” – spotkanie dotyczące twórczego podejścia do codzienności, jako przestrzeni niezwykłych doświadczeń i przygód;

Z uwagi na harmonogram zajęć na UBŻ, a także fakt, że dzieci doskonale wiedziały, w jaki projekt są zaangażowane, oraz kim jest Patron Nagrody, zrezygnowaliśmy z nadania UBŻowi imienia Kornela Makuszyńskiego, za to w listopadzie, na zakończenie projektu, zostały zrealizowane warsztaty poświęcone Nagrodzie, a dzieci mogły uczestniczyć w spektaklu „Tajemnicza Biblioteka” w wykonaniu Wrocławskiej Sceny Młodego Widza Doroty Brzozowskiej.

Ponadto w ramach projektu odbywały się warsztaty teatralne, bibliotecznego teatrzyku „Rozwesołek”, prowadzone przez Barbarę Michałowską których zwieńczeniem była inscenizacja przedstawiona na uroczystej gali wręczenia 20. ONL, a także przedstawienie „To co wiedzieć chcecie o dziecięcym świecie” (czerwiec 2013) oraz „Królewna Śnieżka i tylko trzech krasnoludków” (luty 2013).

W ramach projektu odbyły się również spotkania autorskie: z Zuzanną Orlińską, Ewą Chotomską oraz Marcinem Pałaszem (dwukrotnie, w tym w ramach nocy w Bibliotece).

Ważnym elementem projektu, który został zrealizowany zgodnie z naszymi założeniami jest stworzenie wystawy „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”. 20 lat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. W jej przygotowanie byli zaangażowani pracownicy merytoryczni Centrum Literatury Dziecięcej, natomiast oprawą plastyczną zajęła się Anetta Sanak, pod której przewodnictwem, część elementów do plansz przygotowały dzieci na warsztatach plastycznych. Wystawa składa się z 20 plansz w formacie A0, na których umieszczone są informacje dotyczące historii Nagrody, jej idei i celów przyznawania, fotodokumentacja poprzednich edycji, prezentacja sylwetek nagrodzonych autorów i książek oraz informacje o działaniach około czytelniczych realizowanych w ramach nagrody (i nie tylko) w naszej Bibliotece.

Punktem kulminacyjnym realizacji projektu, była oczywiście Ceremonia wręczenia 20 Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, która została przeprowadzona 17 października 2013 roku, a na którą zostali zaproszeni nie tylko członkowie Jury, władze miasta, pisarze i wydawcy, ale przede wszystkim dzieci z oświęcimskich szkół podstawowych, a także wszyscy uczestniczący w projekcie.

W tym dniu, poprzedzając galę wręczenia Nagrody, odbyło się również Święto Książki Dziecięcej, w którym uczestniczyły dzieci z oświęcimskich przedszkoli. Były to zajęcia edukacyjno-animacyjne oparte na popularnych książkach i historiach dla najmłodszych.

Ponadto, w ramach współpracy merytorycznej, w pierwszym półroczu 2013, w czasopiśmie „Guliwer” ukazał się obszerny materiał dotyczący historii i idei Nagrody, a Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie włączyło się w przygotowanie wakacyjnego Pikniku Rodzinnego, który dzięki temu, oprócz funkcji rozrywkowej, nabrał również walorów edukacyjnych.

ONL2013 (10)

ONL2013 (13)

ONL2013 (7)

ONL2013 (1)

ONL2013 (2)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s