Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2013 – USA – relacja

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej obchodzony jest od 1967 roku 2 kwietnia – w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Ponieważ jego celem jest inspirowanie zamiłowań czytelniczych i popularyzacja literatury dziecięcej – czyli sprawy, na które w Galerii Książki zwracamy szczególną uwagę – w naszym kalendarzu jest to jeden z najważniejszych dni.

W tym roku, ponieważ gospodarzem obchodów była amerykańska sekcja IBBY (czyli Międzynarodowa Izba do spraw Książek dla Młodych), w naszej bibliotece zapoznawaliśmy się z literaturą, kulturą i historią USA. Od 2 do 13 kwietnia w Galerii Przechodnia można było oglądać wystawę Radość książek dookoła świata… z przystankiem w USA, natomiast 9 kwietnia, pod hasłem Z Biblioteki do Kansas i z powrotem, świętowaliśmy Dzień Amerykański. W turnieju opartym na klasyce amerykańskiej literatury dziecięcej – „Czarnoksiężniku z Krainy Oz” L.F. Bauma – rywalizowało pięć drużyn z oświęcimskich szkół podstawowych. Gośćmi specjalnymi byli:

– Konsul USA – Pani Ellen Germain,

– prezydent Oświęcimia – Janusz Chwierut,

– Pani Elżbieta Konarska, pracująca na co dzień w Konsulcie USA,

– Pani Stanisława Niedziela – twórczyni Centrum Literatury Dziecięcej i prekursorka obchodów Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej w naszej Bibliotece;

Turniej rozpoczął się od odczytania przez Ellen Germain motta i przesłania tegorocznego MDKD – wiersza amerykańskiej poetki Pat Mory. Zadania oparte na książce dotyczyła znajomości wyglądu bohaterów, miejsca zdarzeń oraz przesłania książki. Przedstawiciele klas zgrupowani w drużynach Drwala, Stracha na Wróble, Lwa i Dorotki m.in. wymyślali swoje logo, tworzyli kreacje dla bohaterów i zaznaczali na mapie miejsca różnych zdarzeń.

zzdj 066

zzdj 031

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s