Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2013 – USA

plakat2013

 

Pat Mora

RADOŚĆ CZYTANIA DOOKOŁA ŚWIATA

Potrafimy czytać, Ty i ja.

Widzimy, jak litery stają się słowami,

A słowa stają się książkami,

Które trzymamy w dłoniach.

Z ich kart dochodzą nas szepty

I szum rzeki,

Śmieszny śpiew

Niosący się na księżyc

 

Wchodzimy w upiorne szare zamki,

A w naszych dłoniach kwitnące drzewa,

Pnące się do chmur. Odważne dziewczyny latają,

Chłopcy łowią błyszczące gwiazdy.

 

Ty i ja czytamy, wciąż i wciąż,

Radość czytania dookoła świata.

 

 

Geneza plakatu:

Komentarz Ashleya Bryana:

Wiersz jest więc tak bezpośredni – tak prosty – i odzwierciedla tak wiele aspektów, które cenimy w książkach, że dla mnie niesie on ze sobą niezliczone wyobrażenia. Stworzenie do niego plakatu było prawdziwym wyzwaniem. Chciałem stworzyć jasną, prostą animację, żeby jeszcze zwiększyć zachwyt czytelnika, podczas rozkoszowania się wierszem. Wszystkie obrazy, które w wierszu nakreśliła Pat [Mora] były pomysłowe i zabawne, więc chciałem tchnąć w plakat coś z tego ducha gry. Wiedziałem, że wiersz ma za zadanie trafiać do dzieci – do ludzi – na całym świecie. Każdy konstruuje swoje własne historie na podstawie wrażeń wyniesionych z lektury wiersza, ale chciałem zaprojektować obrazy, które każdy może docenić, niezależnie od swojego tła kulturowego. Ponieważ poemat otwiera się wizualnie na międzykulturowość, czułem, że gdybym mógł skupić się na tych cechach, plakat mógłby trafić do każdego.

 

Ashley Bryan (autor plakatu): To amerykański autor oraz ilustrator książek dziecięcych. Tematem jego twórczości, jest w przeważającej części doświadczenie czarnoskórego Amerykanina. Jego dzieciństwo związane jest z dwoma nowojorskimi dzielnicami: Harlemem – w którym się urodził oraz Bronxem – w którym dorastał. Często mówi o tym, że swoją kreatywność zawdzięcza rodzicom: to oni w czasie Wielkiego Kryzysu posyłali go na bezpłatne zajęcia plastyczne i muzyczne, mówiąc, że powinien uczyć się zabawy oraz, że jeśli robi coś kreatywnego i konstruktywnego – nie powinien dać się zatrzymać nikomu i niczemu.

Inspiracje malarskie Ashley Bryan zbiera między innymi w swoich podróżach po świecie, głównie po Afryce. Zawsze mając przy sobie notatnik, na gorąco utrwala kształty, kolory i faktury rzeczy, z którymi się styka.

Ashley Bryan jest również laureatem wielu amerykańskich nagród literackich
i ilustratorskich. Swoje talenty traktuje jako dar „dotykania życia innych ludzi”
i szczególnie ceni sobie emocjonalne reakcje na swoją sztukę.

Ashley Bryan – powieściopisarz, artysta, poeta i muzyk – mieszka w Little Cranberry Island u wybrzeży Maine, a drzwi jego domu są zawsze otwarte.

 

Pat Mora (autorka wiersza): pisarka amerykańska, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisze po angielsku i hiszpańsku. Do 1981 pracowała jako nauczycielka, później poświęciła się twórczości literackiej. Jest autorką dwujęzyczną. W swej twórczości ukazuje zarówno kulturowe bogactwo koegzystencji Amerykanów
i Meksykanów, jak i piękno krajobrazu swego ojczystego regionu. (portalwiedzy.onet.pl)

Jej książki są publikowane po hiszpańsku, chińsku, japońsku, koreańsku oraz
w języku arabskim.

„Uwielbiam tajemnicę pisania – zarówno poezji, jak i prozy – mówi autorka – jak to się dzieje że istnieją słowa, które wyrażają nastroje, emocje, idee. Dlaczego ja i moi współczytelnicy możemy łączyć się w radości czytania? Jakie są moje książkowe doświadczenia?”

Pat Mora wspomina, że czytanie było jednym z jej ulubionych zajęć, już od wczesnego dzieciństwa. Czytała przy każdej okazji i w różnych okolicznościach: na wakacjach, po szkole, przed pójściem spać, w podróży, aby się zrelaksować… Czas spędzany z książką był czasem wyjątkowym – każdego dnia.

Pat Mora jest matką trojga dorosłych dzieci. Jej mężem jest profesor antropologii Vern Scarborough. Obecnie mieszka w Santa Fe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s