Wręczenie 19. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego

W dniu 18 października 2012 w Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERIA KSIĄŻKI
w Oświęcimiu odbyło się uroczyste wręczenie 19. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Galę, która w tym roku została umiejscowiona w przestronnym hallu Biblioteki, rozpoczęło przedstawienie teatrzyku „Rozwesołek” pod tytułem Koziołka Matołka wywody na temat Literackiej Nagrody. Młodzi aktorzy ukryci za kolorowym parawanem wcielali się z pomocą wesołych pacynek w kolejnych bohaterów książek nagrodzonych w poprzednich latach. Poszczególne postaci „wyczarowywała” z powodzeniem młoda aktorka w przebraniu, oczywiście, sympatycznego Koziołka. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami, Pan Dyrektor przywitał wszystkich zgromadzonych gości, a następnie dzieci, które uczestniczyły cały rok w zajęciach plastycznych i literackich, zaprezentowały rezultat swojej pracy – komiks pod tytułem Nowe przygody Koziołka Matołka w GALERII KSIĄŻKI. Głośnemu odczytaniu tekstu towarzyszyła multimedialna prezentacja komiksowych „okienek”. Za wkład włożony w realizację projektu, zarówno dzieci z „Rozwesołka”, jak i te tworzące komiks otrzymały upominki książkowe. Po odczytaniu nazwisk, wszystkie dzieci mogły wyjść na scenę i odebrać osobiste gratulacje od Pana Dyrektora.

Po tych sympatycznych wydarzeniach nadszedł czas na oficjalną część uroczystości. Najpierw zgromadzeni obejrzeli prezentację dotyczącą historii Nagrody, jej idei, zwycięskich tytułów z poprzednich lat oraz książek nominowanych w 19. edycji „Koziołka”. Werdykt jury, dotyczący wyróżnień oraz książki nagrodzonej został odczytany przez dr Małgorzatę Chrobak. Dyplomy, czeki, kwiaty oraz oczywiście statuetkę dla najlepszego pisarza wręczali Pani Maria Pędrak – Zastępca Prezydenta Oświęcimia oraz Pan Leszek Palus – Dyrektor Biblioteki. „Koziołek” dłuta Andrzeja Renesa, w tym roku przypadł w udziale Renacie Piątkowskiej za książkę Wieloryb. Wyróżnienia otrzymały: Emilia Kiereś za Brata oraz Olga Masiuk za powieść Lenka, Fryderyk i podróże. Gratulacje złożone zostały również na ręce przedstawicieli wydawnictw, w których ukazały się nagrodzone tytuły: Literatury i Akapit Press.

Całą uroczystość zamknęły podziękowania Pana Dyrektora oraz akcent muzyczny: pracownicy biblioteki, akompaniując sobie na gitarach, wykonali piosenkę Wędrówka, do której słowa napisała Joanna Papuzińska.

zKoziołek 036

zKoziołek 092

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s