Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2012 – Meksyk – relacja

Co prawda Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej świętowaliśmy 2 kwietnia, jednak w naszej bibliotece jego obchody trwały już od nocy z 30 na 31 marca, kiedy to dzieci miały szanse uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu – Nocnym Bajaniu z Andersenem. Ten czas wypełniony był czytaniem i oglądaniem baśni, zabawami, ale też ucztowaniem – dzieciom bardzo smakował urodzinowy tort Pana Andersena. Największą atrakcją okazało się nocne poszukiwanie skarbu w bibliotece. Z latarkami, podążając za kolejnymi wskazówkami, uczestnicy musieli wykazać się niemałą znajomością zarówno baśni duńskiego pisarza, jak i tego, co i gdzie znajduje się w naszej bibliotece.

Sam dzień 2 kwietnia był u nas „Dniem Meksykańskim”, ponieważ gospodarzem tegorocznego święta była właśnie meksykańska sekcja IBBY. W południe odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej temu właśnie krajowi z udziałem Konsula Honorowego Meksyku – p. Janusza Postolko, w którym uczestniczyły klasy gimnazjalne. Młodzież miała okazję posłuchać opowieści człowieka, który osiem lat spędził w ojczyźnie Majów i Azteków. Pan Konsul w ciekawy sposób przybliżył nam tamtejszą historię i warunki życia w Środkowej Ameryce. Wieczorem z kolei wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli, uczestniczyli w spotkaniu z panami Ryszardem Łabuzkiem i Zygmuntem Szczerbowskim, którzy dwa lata temu podróżowali po Meksyku. Panowie bardzo barwnie opowiadali
o swoich wojażach, okraszając wspomnienia licznymi anegdotami oraz ilustrując je fragmentami nakręconych wtedy filmów i prezentacją pamiątek. Po spotkaniu uczestnicy mieli szansę spróbowania potraw kuchni meksykańskiej: nachosów z sosami salsa i guacamole oraz owoców papai.

Program obchodów Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej był w naszej bibliotece bardzo bogaty – zaprosiliśmy do świętowania nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych, którym warto przypominać o ogromnej roli, jaką w życiu każdego człowieka pełni czytanie, słuchanie i opowiadanie historii: tych bajkowych i tych zaczerpniętych z codziennego życia. Wszystkie punkty programu cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich uczestnicy opuszczali bibliotekę z uśmiechami na twarzach.

zIMG_5868

zIMG_5857

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s